W trakcie wentylacji mechanicznej pacjenta znieczulonego ogólnie dochodzi do rozprężania płuc dodatnimi cisnieniami i pasywnym wydechu. To wie każdy, kto choć trochę ma do czynienia z medycyną. Warto jednak zdać sobie sprawę jaki to ma wpływ na układ krążenia i czy w takiej sytuacji możemy obawiać się niewydolności ze strony tego układu.
Opisanie tego jest dość proste. W trakcie wentylacji dodatnimi ciśnieniami w klatce piersiowej (która ma ograniczoną objętość i nie jest z gumy) dochodzi do wzrostu ciśnienie, lub inaczej “miejsca robi się mniej” podczas każdego wdechu. Fizjologia działa wówczas odwrotnie, zamiast (jak podczas oddychania spontanicznego) ciśnienie wewnątrz klatki piersiowej spacać, rośnie, a to zmiamiast pomagać krwi w powrocie do serca utrudnia to. To samo dzieje się z tkanką płucną. Podczas spontanicznego oddychania przy wdechu obniżone ciśnienie wspiera ukrwienie płuc, a podczas wentylacji mechanicznej naczynia włosowane zamykają się, co utrudnia ukrwienie, a co za tym idzie wymianę gazową (dzieje się tak w przypadku stotowania wychokiego PEEP). U pacjentów z niedostatecznie wypełnionym łożyskirm naczyniowym (np. hipowolenia, wstrząs, stosowanie anestetyków) doprowadza to do spadku ciśnienia tętniczego i jednocześnie rzutu serca (rzut serca = pojemność minutowa).
Im wyższe ciśnienia wewnątrz klatki piersiowej, tym upośledzenie czynności układu krążenia wzrasta.
Wentylacja przerywana z dodatnimi ciśnieniami ogranicza rozprężalność serca (jest ono ściśnięte przez rozprężone płuca). Serce nie jest w stanie całkowicie się rozprężyć co ma wpływ na fazę rozkurczu (pauzę) w trakcie której w normalnych warunkach dochodzi do ukrwienia tego narządu. Stąd istotne jest pilnowanie ustawienia I:E (stosunek wdechu do wydechu) optymalnie na 1:2 u zdrowych pacjentów aby pauza oddechowa była dość długa dając mozliwość sercu na samoukrwienie.
Garść prktyki:
- uzupełniamy i wypełniamy łożysko naczyniowe płynami (ok. 120ml/h)
- dla osiągnięcia odpowiednich objętości oddechowych (tidal volume – Tv) wyliczamy ją na podstawie wzoru przyjmując 7ml/kg m.c. jako wartość wyjściową:
- Kobiety: wzrost – 105 x 7ml = Tv
- Mężczyźni: wzrost – 110 x7ml = Tv
- częstość oddechową ustawiamy tak aby osiągnąć objętość minutową ok. 10L/min (zwykle jest to 12-14 oddechów/min)
- tu gdzie pracuję standardowo ustawia się PEEP na 4 chociaż u zdrowych pacjentów można z niego zrezygnować
- stosunek I:E w standardzie ustawiamy na 1:2 (u pacjentow z obniżoną podatnoscia płuc – np. u otyłych, po urazach klatki piersiowej, z niewydolnoscią oddechową – ustawienie I:E na 1:1 lub jeszcze wieksze wydłużenie wdechu może wpłynąć pozytywnie na podatność płuc a co za tym idzie usprawnić wentylacje; jesli natomiast pacjent ma choroby obstrukcyjne płuc np. astmę I:E z wydłuzonym wydechem 1:3 lub 1:5 przyniesie poprawę)
- ciśnienie plaleau (PLAT) nie powinno być wyższe niż 30mbar
No j oczywiscie oczy do okoła głowy.
Be First to Comment