Skip to content

Pielęgniarz w poradni przedoperacyjnej.

Raz na jakiś czas dyżur spędzam w poradni przedoperacyjnej. Przeprowadzam tu anestezjologiczny wywiad przedoperacyjny z pacjentami zakwalifikowanymi jako ASA 1 i 2. Dziennie przychodzi tu ok.12-18 pacjentów którzy są oceniani i badani przez chirurga, pielęgniarkę chirurgiczną, mają pobieraną krew no i w końcu trafiają do nas czyli lekarza anestezjologa lub pielęgniarza anestezjologicznego. Dzielimy się wg standardu ASA 1 i 2 pielęgniarz, ASA 3 i 4 lekarz.

Wywiad przeprowadzany jest wyłącznie pod kątem anestezji biorąc pod uwagę możliwe komplikacje.

Do moich zadań należy zapoznanie się z dokumentacja chorego i wstepna ocena jaki typ anestezji jest adekwatny dla danego typu zabiegu. Jaki tym profilaktyki p/wymiotnej zastosować. Z lekarzem konsultuję telefonicznie które z leków odstawić przed zabiegiem, a które pacjent powinien wziąć. Nie osłuchuję ani nie badam fizykalnie bo robi to chirurg zanim pacjent trafi do mnie. Ja oceniam natomiast drogi oddechowe pod katem trudnej intubacji (idąc wg schematu LEMON) czyli oceniam anatomię twarzy/żuchwy , szerokość owtarcia ust, Malampatiego, ruchomości karku oraz pytam o zgagę, stan uzebienia itd.
Poza tym pytam pacjenta o przebyte zabiegi i jego stan po (czy miał nudności/wymioty, było mu zimno, awarenes) oraz wyjaśniam jak bedzie wyglądało wprowadzenie do znieczulenia. W sytuacjach gdzie istotne jest ułożenie pacjenta w odpowiedni sposób do zabiegu pytam czy np. nie ma ograniczonej ruchomości kończyn jesli te muszą być ułożone specjalnie.
Na koniec czas na pytania do mnie.

Zwykle pacjenci pytają o komplikacje, czy się obudzą po zabiegu, czy biedzie ich bolał, czy będą wymiotować po znieczuleniu. A moim zadaniem jest im wszystko rzetelnie wytłumaczyć, rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na pytania. Zasadą jest, że pacjent z poradni ma wyjść dobrze poinformowany i mający rozeznanie w swojej sytuacji w momencie zabiegu. Oj, czasem trzeba dużo cierpliwości, a czasem opanowania.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.