W sytuacji gdy mamy do czynienia z pacjentem zakaźnym na sali operacyjnej należy pamiętać nie tylko o ubraniu się w strój ochronny, ale także o odpowienim przygotowaniu sali operacyjnej oraz sprzętu.
Przygotowanie

- Wentylacja na sali operacyjnej powinna być przestawiona z nadciśnienia na podciśnienie tak, aby materiał zakaźny w postaci lotnej lub/i areozoli nie rozprzestrzeniał się po sali i na zewnątrz, ale był odprowadzany przez wyciąg na zewnątrz. (W obecnym czasie każda sala operacyjna jest wyposażona w specjalny system wentylacji wyrażający nadciśnienie, tj. swego rodzaju “nadmuch” powietrza nad polem operacyjnym tak aby pozostało ono czyste, a ewentualne areozole, dym i cząstki z elektrokoagulacji itp. zostały odprowadzone poza stół operacyjny. Jest to jeden z wymogów zachowania aseptyki pola operacyjnego. W przypadku pacjentów zakaźnych odwrócenie biegu wentylacji chroni personel na sali operacyjnej.)
- Na drzwiach sali operacyjnej należy umieścić żółty szyld informacyjny z jaką formą transmisji zakażenia mamy do czynienia oraz jakie środki ochrony i podjęte działania obowiązują na sali.
- Na sali operacyjnej musi znajdować się wystarczająca ilość środków dezynfekcyjnych do:
- rąk
- powierzchni
- ekranów dotykowych
- Pacjent musi trafić na salę niezwłocznie po dotarciu na blok operacyjny bez zbędnego czekanie, a drzwi sali operacyjnej zamknięte natychmiast po wejściu pacjenta.
- W przypadku transmisji zakażenia drogą powietrzną lub kropelkową (np. gruźlica, koronawirus) pacjent musi mieć założoną maseczkę chirurgiczną okrywającą usta i nos.
- Łóżko pacjenta po przeniesieniu go na stół operacyjny należy przykryć foliowym jednorazowym pokrowcem i oznaczyć jako materiał potencjalnie zakaźny.
- Na sali operacyjnej w trakcie zabiegu musi przebywać tylko niezbedny personel konieczny do przeprowadzenia operacji w sposób odpowiedzialny. Tzn. żadnych studentów, zmian personelu w trakcie, sprzęt podawany jedynie przez okno śluzy a nie przez drzwi.
- Cały niepotrzebny sprzęt zależy zabrać z sali przez zabiegiem, pozostają jedynie części sprzętu stacjonarne (nie dające się usunąć) oraz konieczne do prowadzenia zabiegu.
- Właściwy zestaw do intubacji przygotowany w pojemnikach dla kobiet, mężczyzn i dzieci należy wnieść na salę razem z pacjentem.
- Cały pozostały sprzęt należy okryć płaszczami foliowymi. W przypadku naszego szpitala jest to folia niebieska używana wyłącznie do okrywania materiału zakaźnego.
- Wszystkie szafy i gabloty muszą pozostać zamknięte.
- W największym możliwym stopniu należy używać sprzętu jednorazowego.
- Cała komunikacja poza salę musi odbywać się jedynie przez telefon.

Personel sali operacyjnej
- Wszyscy przebywający na sali operacyjnej muszą być ubrani w stroje ochronne tj.
- czepek lub kaptur,
- maskeczkę chirurgiczną i gogle / przyłbicę lub maseczkę z szybką chroniącą oczy,
- fartuch ochronny, (w przypadku chirurga/ów i pielęgniarki operacyjnej stojących w polu operacyjnym fartuch jałowy ze wzmocnionym frontem.i rękawami jest wystarczający),
- rękawiczki,
- buty ktore można poddać dekontaminacji.
- W przypadku gruźlicy lub koronawirusa każdy z personelu obecnego na sali musi uzywać maseczki FPP3 (N95).
- W przypadku gruźlicy lub koronawirusa na salę z pacjentem najpierw wchodzi jedynie personel anestezjologiczny, pozostały personel wchodzi dopiero po zainstalowaniu pacjenta.
Czyszczenie i dekontaminacja sali po zabiegu

- Plamy, zabrudzenia materiałem organicznym lub infekcyjnym należy najpierw zebrać np. papierem lub innym maretiałem absorbującym.
- Pozostałe ślady należy niezwłocznie zdezynfekować środkiem określonym w procedurze szpitalnej o szerokim spektrum działania.
- Wszystkie odpady z sali operacyjnej należy straktować jako niebezpieczne, zamknąć szczelnie w oznaczony żółty pojemnik i przeznaczyć do spalenia.
- Podłogi, ściany oraz pozostałe powierzchnie należy zdezynfekować po oczyszczeniu z widocznych śladów np. krwi, tkanek itp.
- Narzędzia chirurgiczne należy okryć i wysłać niezwłocznie od myjni.
- Na koniec salę operacyjną należy umyć jak po kazdym zabiegu.
Mycie i czyszczenie aparatu do znieczulenia.
1. Przy transmisji zakażenia drogą kropelkową oraz kontaktową.
- Gdy obwód pacjenta będzie lub został użyty
- Cały aparat do znieczulenia musi być okryty niebieską folią ochronną poza rurami systemu pacjenta i workiem wentylacyjnym.
- Rury, filtry, wężyk CO2 (ewentualnie maska jednorazowa) należy wyrzucić po użyciu do żółtego pojemnika.
- Worek wentylacyjny, rura worka (maska wielorazowa) należy spakować do żółtej torby foliowej i odesłać do myjni.
- Zabrudzenia, plamy, ślady krwi i plynów na aparacie należy wytrzeć chłonnym materiałem i zalać przynem dezynfekującym (u nas Perasafe) i pozostawić na 10 min. Poinformuj personel sprzątający!
- Gdy obwód pacjenta nie będzie i nie został użyty
- Całość aparatu do znieczulenia łącznie z rurami systemu pacjenta i workiem musi być okryty niebieską folią ochronną.
- Pozostały sprzęt
- ssak z węzżykami należy wyrzucić do żółtego pojemnika
- kable ekg, TOF i BIS, mankiet ciśnieniomierza, próbnik pulsokrymetru, laryngoskop (rękojeść i lyżka) nalezy spakować do zółtej plastikowej torby i wysłać do myjni.
- Jeśli na sprzęcie wymienionym powyżej znajdują się zabrudzenia, plamy należy je wytrzeć, a nastepnie zalać środkiem dezynfekującym na 10 min.
2. W przypadku transmisji zakażeń droga powietrzną – ścisła izolacja

- Gdy obwód pacjenta będzie lub został użyty
- Należy postępować jak w podpunktach do akapitu 1, z tym że
- należy wyrzucić pojemnik z wapnem i pułapkę wodną
- cały system pacjenta należy wyjąć z aparatu do znieczulenia wyjąć czujniki przepływu (które należy umieścić w kuwecie dekontaminacyjnej z płynem dezynfekującym) i umyć w myjni.
- na czas mycia systemu pacjenta, należy zainstalować system rezerwowy, a umyty odłożyć w rezerwę.
- Należy postępować jak w podpunktach do akapitu 1, z tym że
- Gdy obwód pacjenta nie będzie i nie został użyty należy postępować jak przy podpunkcie akapitu 1
- Pozostały sprzęt
- ssak z całym zestawem należy wyrzucić do żółtego pojemnika
- kable ekg, TOF i BIS, mankiet ciśnieniomierza, próbnik pulsoksymetru, laryngoskop z łyżka, maskę należy umieścić w kuwecie dekontaminacyjnej z płynem dezynfekującym, a nastepnie wysłać do myjni spakowane do zółtej torby.
Be First to Comment