Skip to content

Manewr rekrutacji pęcherzykowej

Rekrutacja pęcherzykowa to nic innego jak rozprężenie zapadniętych pęcherzyków płucnych. Znieczulenie ogólne obniża znacznie FRC (czynnościowa poj. zalegająca), co u 90% znieczulanych skutkuje wystąpieniem ognisk niedodmy (pojawia się już w kilka minut po rozpoczęciu znieczulenia) czego skutkiem sa komplikacje pooperacyjne np. zapalenie płuc.

Celem tej procedury jest podniesienie PaO2 oraz zwiększenie podatności płuc (lung compliance), “otworzenie” ognisk niedodmy (atelektaz), a także uwolnienie surfaktantu.

Procedura skierowana jest do pacjentów bez obciążeń ukł. oddechowego, normowolemicznych (nieodwodnionych) i zaintubowanych. Rekrutacji nie wykonujemy u pacjenta ze spastyką oskrzeli, z podwyższonym ICP (ciśnienie wewnątrz czaszkowe), z odmą i u niestabilnych hemodynamicznie.

Wskazania do przeprowadzania manewru:

 • zaraz po intubacji
 • po sytuacji rozłaczenia układu
 • przy spadku SpO2
 • podczas laparoskopii oraz każdego zabiegu powyżej 1,5godz.
Algorytm przygotowania i przeprowadzenia manewru rekrutacji pęcherzykowej.

Sposób wykonania manewru:

 1. Przełączamy tryb oddechowy na ciśnieniowy
 2. Ustawiamy PEEP na 5cmH2O i ciśnienie max na 20 cmH2O, respirator wykonuje 5 cykli (oddechów)
 3. Zwiększamy PEEP na 10 – ciśnienie max podąża za PEEP i zwiększa sie do 25, 5 cykli
 4. Zwiększamy PEEP 15 (ciśnienie idzie na 30), 5 cykli
 5. PEEP na 20 cmH2O i zwiększamy ciśnienie max do 40, 5 cykli
 6. Oczekujemy na osiągnięcie porządanego Tv (przeliczamy wcześniej wg wzoru: wzrost – 110[mężczyźni] lub 105[kobiety] x 7 = Tv ml)
 7. Schodzimy w dół co 5 w PEEP aż do osiągnięcia równowagi w PLAT (ciśnienie plateau) które nie powinno mieć tendencji zwyżkowej
 8. Wracamy na tryb objętościowy. Ustawiamy stosunek czasu oddechu do czasu wydechu na 20% celem zapobieżenia powstaniu atelektaz ponownie. PEEP pozostawiamy na poziomie osiągniętym przy schodzeniu w dół zwykle jest to około 6-8 cmH2O
Przebieg manewru rekrutacji pęcherzykowej przedstawiony graficznie.

Przy obecnym postępie technologicznym, manewr wykonywany manualnie przestaje mnieć znaczenie, ponieważ większość nowszych aparatów do znieczulenia posiada wbudowany protokół manerwu rekrutacji pęcherzykowej.

Protokól automatycznego manewru rekrutacji pęcherzykowej w aparacie Dräger Perseus A500

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.