Rekrutacja pęcherzykowa to nic innego jak rozprężenie zapadniętych pęcherzyków płucnych. Znieczulenie ogólne obniża znacznie FRC (czynnościowa poj. zalegająca), co u 90% znieczulanych skutkuje wystąpieniem ognisk niedodmy (pojawia się już w kilka minut po rozpoczęciu znieczulenia) czego skutkiem sa komplikacje pooperacyjne np. zapalenie płuc.
Celem tej procedury jest podniesienie PaO2 oraz zwiększenie podatności płuc (lung compliance), “otworzenie” ognisk niedodmy (atelektaz), a także uwolnienie surfaktantu.
Procedura skierowana jest do pacjentów bez obciążeń ukł. oddechowego, normowolemicznych (nieodwodnionych) i zaintubowanych. Rekrutacji nie wykonujemy u pacjenta ze spastyką oskrzeli, z podwyższonym ICP (ciśnienie wewnątrz czaszkowe), z odmą i u niestabilnych hemodynamicznie.
Wskazania do przeprowadzania manewru:
- zaraz po intubacji
- po sytuacji rozłaczenia układu
- przy spadku SpO2
- podczas laparoskopii oraz każdego zabiegu powyżej 1,5godz.

Sposób wykonania manewru:
- Przełączamy tryb oddechowy na ciśnieniowy
- Ustawiamy PEEP na 5cmH2O i ciśnienie max na 20 cmH2O, respirator wykonuje 5 cykli (oddechów)
- Zwiększamy PEEP na 10 – ciśnienie max podąża za PEEP i zwiększa sie do 25, 5 cykli
- Zwiększamy PEEP 15 (ciśnienie idzie na 30), 5 cykli
- PEEP na 20 cmH2O i zwiększamy ciśnienie max do 40, 5 cykli
- Oczekujemy na osiągnięcie porządanego Tv (przeliczamy wcześniej wg wzoru: wzrost – 110[mężczyźni] lub 105[kobiety] x 7 = Tv ml)
- Schodzimy w dół co 5 w PEEP aż do osiągnięcia równowagi w PLAT (ciśnienie plateau) które nie powinno mieć tendencji zwyżkowej
- Wracamy na tryb objętościowy. Ustawiamy stosunek czasu oddechu do czasu wydechu na 20% celem zapobieżenia powstaniu atelektaz ponownie. PEEP pozostawiamy na poziomie osiągniętym przy schodzeniu w dół zwykle jest to około 6-8 cmH2O

Przy obecnym postępie technologicznym, manewr wykonywany manualnie przestaje mnieć znaczenie, ponieważ większość nowszych aparatów do znieczulenia posiada wbudowany protokół manerwu rekrutacji pęcherzykowej.

Be First to Comment