NB! Dette ikke er en salgsfremmende reklame! (Uwaga! To nie jest reklama promująca lek!)

Ketamina używana jest najczęściej w:
- krótkich bolesnych zabiegach np. zmiany opatrunków na ranach po oparzeniach
- indukcja i prowadzenie anestezji w znacznej hipowolemii
- analgezji w medycynie katastrof
- skurczu oskrzeli gdy trzeba działać szybko (Ketamina we wlewie-pompie)
- pooperacyjnym leczeniu bólu we wlewie ciągłym lub niskich dawkach
Dawkowanie:
- efekt analgetyczny osiąga się w niskich dawkach 0,4-1,0 mg/kg i.v.
- wprowadzenie do znieczulenia
- indukcja dożylna: 1-2 mg/kg podawane powoli (60 sek.) uśpienie następuje po 30-60 sek. Wybudzenie nastepuje po ok. 10-15 min.
- indukcja domieśniowa: 6-10 mg/kg uśpienie nastepuje po 3-10 min. a wybudzenie po 10-25 min. Po podaniu dożylnym zaburzenia mentalne mogą utrzymywać sie przez wiele dni po.

Anestezje w Ketaminie we wlewie stosuje się u pacjentów niestailnych krążeniowo (wyjściowe niskie ciśnienie – pacjent we wstrząsie kardiogennym lub hipowolemicznym) lub u takich gdzie chcemy relatywnie głębokiej anestezji z zachowanym własnym oddechem.
Do wlewu ciągłego stosujemu (u mnie) Ketamine w stężeniu 50mg/ml.
Dawkowanie:
- we wprowadzeniu podaje się 1-2 mg/kg m.c. bolus z ręki co daje chirurgiczną anestezję juz po ok. 30sek.
- nastepnie prowadzimy wlew ciągły w pompy infuzyjnej z prędkością 5-8mg/kg/godz. co daje zarówno dobrą analgezje jak i sen anestetyczny.
Troszkę z praktyki pielęgniarza anestezjologicznego:
- Anestezja w Ketaminie to dobra i szybka anestezja z zachowanym własnym oddechem. Zasadniczo różni się ona jakościowo od innych typów znieczulenia (można ja w pewnym stopniu porównać do znieczulenia podtlenkiem azotu). Pacjent jest przytomny ale nieobecny (anestezja zdysocjowana).
- Spontaniczny oddech, odruch przełykania i kaszlowy są zachowane poprzez aktywowanie przez Ketaminę układu współczulnego, a co za tym idzie nie daje spadku ciśnienia przy hipowolemii w porównaniu z innymi lekami usypiającymi, ale może dawać wzrost tetna i ciśnienia (nieznacznie podnosi objętość wyrzutową co może być zaletą przy wstrząsie hipowolemicznym), zwiekszoną produkcję śliny i wzrost ciśnienia w gałce ocznej.
- Poza tym Ketamina działa rozszerzająco na oskrzela.
- Anelgezja (zniesienie bólu) i niepamieć wsteczna jest osiągana już przy małych dawkach Ketaminy, podczas gdy duże dawki dają głęboką anestezję.
- Pacjenci wybudzają się długo z intensywnymi i nieprzyjemnymi marzeniami sennymi po wysokich dawkach Ketaminy zwłaszcza u młodych dorosłych. Efekt ten można złagodzić poprzez podanie benzodiazepin (np. Midazolam), barbituranów (np. Tiopental) lub Propofolu. Dlatego też pacjentów powinno wzbudzać sie spokojnie bez ostrego światła i w ciszy.
- Rzadko zdarza się niewydolność oddechowa po Ketaminie, zwykle oddech pozostaje spontaniczny i adekwatny. Depresja oddechowa może zdarzyć się przy szybkim dożylnym podaniu bolusa z Ketaminy (krócej niż w ciągu minuty).
Pamiętaj! Ketamina może powodować rozszerzenie naczyń mózgowych i wzrost ciśnienia śródczaszkowego, zagrażający wzrost ciśnienia tętniczego, niewydolność serca i niedokrwienie, wywołać napad padaczkowy u epileptyków.
Be First to Comment