Skip to content

Kaniulacja naczyń żylnych czyli zakładanie wenflonu

Dlaczego jak nikt nie daje założyć wkłucia, a anestezja daje radę mimo wszystko?

Takie pytanie zadała mi kiedyś pielęgniarka która przyszła na blok z pacjentem do założenia venflonu, bo się na oddziale nie dało.

Nie ulega wątpliwości, że ćwiczenie czyni mistrza, a w tym przypadku pielęgniarki anestezjologiczne wykonujące tą czynność kilka, jak nie kilkanaście razy dziennie, co najmniej 5 dni w tygodniu u pacjentów z bardzo różnymi żyłami, zdecydowanie to doświadczenie mają.

Presja funkcji też robi swoje. Pielęgniarki anestezjologiczne są pewniejsze swojej ręki i jeśli nawet się nie uda za 1, 3 czy 5 razem próbują bo znają swoje możliwości.

Technika adekwatna do różnych pacjentów z różnymi żyłami. I choć technik i trików jest wiele wymieniam dla Was kilka najczęstrzych tippów.

  • U zdrowych problemu nie ma, ale trzeba pamietać zeby nie kłuć nad zastawkami żylnymi ale za nimi, ewentualnie 3-5cm przed.
  • U osób starszych gdzoe skora jest wiotka i cienka, a naczynia “uciekają”, dobrze jest naciągnąć skorę na boki i/lub w dół patrząc od strony nakłucia tak aby unieruchomić naczynie (złapać rekę pacjenta od spodu tak żeby żyła znalazła się miedzy kciukiem, a palcami naszej dłoni, a nastepnie naciągnąc nimi skórę pacjenta).
  • U osób z obrzekami ciastowatymi gdzie kompletnie nic nie widać, dobrze jest założyć stazę, a nastepnie ucisnąć potencjalne miejsce gdzie anatomicznie spodziewamy się żyły tak aby “wycisnąć” płyn z tkanek – naczynie pojawi się jak na talerzu.
  • U osób z kruchymi naczyniami warto nie naciągać stazy zbyt mocno bo ciśnienie w naczyniu po prostu je rozsadzi po jego nakłuciu.
  • Jeśli naczynia nie widać, dobrze jest wymacać je sobie oraz jego przebieg opuszkiem a następnie kłuć “pod palcem”.
  • Jeśli żyła daje się wyczuć ale jest głeboko (np u otyłych) trzeba pamietać żeby zwiększyć kąt kłucia.
  • Wielkość venflonu należy dobierać tak aby jego średnica nie była większa niż ⅔ średnicy naczynia.

Pozytywne myślenie zadaniowe. Czyli podchodząc do pacjenta mam za zadanie założyć venflon, bez rozczulania się z myślą, że się nie uda!

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.