Skip to content

Dla kogo jest praca na bloku?

Praca na bloku? Ktoś kiedyś powiedział że to przede wszystkim spokój z elementami szybkiego biegania. Dużo w tym prawdy.

Anestezja to działka dla tych którzy lubią pracę zadaniową, konkretną gdzie z góry  jasno wiadomo co należy zrobić i jakich oczekiwać efektów. Jest to praca wymagająca bo trzeba być na bieżąco ze wszyskimi procedurami (nie mozna pozwolić sobie na “nie-pamiętanie” czegoś). Praca w anestezji wymaga zatem dobrej znajomości fizjologii i patofizjologii, anatomii, farmakologii, a także biegłości w sprzęcie medycznym, sprawności manualnej i (a może zwłaszcza) logicznego i analitycznego myślenia.

Na anestezji nie rozmawia się dużo z pacjentem (z reguły pacjent w trakcie zabiegu śpi), jednak trzeba go bacznie obserwować tak, aby wychwycić jakiekolwiek niuanse. Noe oznacza to jednak, ze z pacjentem się nie rozmawia. Pierwsze spotkanie do momentu uśpienia to zwykle kwadrans w którym pacjent czesto ma bardzo wiele pytań, obaw, lęków na ktore trzeba odpowiedzieć. Pacjent na bloku operacyjnym ma czuć się bezpiecznie.

Pacjent sam dobrowolne powierza swoje życie w nasze ręce, a tego zaufania nie wolno nam zawieść.

Sztuka dobrego podejścia w rozmowie, pokazania siebie jako profesjonalisty który wie co robi i czuje się w tym pewnie, daje choremu poczucie bezpieczeństwa.
Praca jest zwykle pracą siedzącą o ile w trakcie dyzuru mam same zabiegi. Jednak jesli dostaję pager nigdy nie wiem kiedy i do czego będę biegł, może to być NZK, wezwanie na SOR do obstawy, lub sedacja przy drobnych zabiegach ambulatoryjnych. Wymaga to bycia przygotowanym na każdą ewentualność zarówno mentalnie jak i fachowo.

Zimna krew i wewnetrzny spokój zwykle są atutami w tej pracy. Żeby to jednak osiągnąć trzeba mieć wiedzę i umiejętności pozwalające prawidłowo i profesjonalnie budować doświadczenie zawodowe.
Zdaję sobie sprawę, ze nie każdy widzi sobie w anestezji, jednak jesli ktoś się waha to warto spróbować! Powodzenia.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.