Skip to content

Czy warto było postawić świat na głowie i wyjechać?

Jak to mowia, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Chociaż nie koniecznie.

Moja decyzja o wyjeździe z kraju przyszła nagle, chociaz myślę że wykluwała się we mnie długo, a może i od poczatku mojej pielegniarskiej drogi. Jak sięgam pamięcią zawsze przeszkadzalo mi ciągle narzekanie starszych (ale i nie tylko) koleżanek nad strasznym losem polskiej pielęgniarki. Jak to jest źle, jak to nikt ich nie szanuje, jak to duzo jest obowiązków itd. Trudno oczywiscie się z tym nie zgodzić, nie mniej jednak w moim odczuciu zamiast biadolić nad kubkiem kawy wypadałoby cos zrobić. Ze swojej strony starałem i staram sie caly czas doksztalcać, po ukończeniu licencjatu przyszedł czas na mgr, między czasie wiele kursów, konferencji, aż wreszcie specjalizacja. I tu pojawiło się moje gorzkie rozczarowanie, bo nagle pielęgniarz z mgr po 5 latach studiów ze specjalizacją (w Polsce kolejne 2 lata) na sali operacyjnej może podać lekarzowi laryngoskop i rurkę, a potem wszystko ładnie posprzątać. Nie tego oczekiwałem, ale miałem świadomość że to wina systemu który należy zmienić.
W 2011 roku zostałem wybrany na członka Okregowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Łodzi i chcąc wykorzystać tą szansę angażowałem się w prace komisji problemowych z nastawieniem na zmiany (opiniowanie) rozporządzeń i ustaw. Niestety szybko okazało sie jednak że zbyt wiele zależy od… Izby lekarskiej. I to było moje kolejne dużo rozczarowanie.

Decyzja przyszła szybko. Myśl że głowa betonu nie przebiję, a jednak chcialbym robić jako pielęgniarz coś więcej sprawiła że chęć wyjazdu wydawała się najlepszą alternatywą.
Dziś po 6 latach od wyjazdu, obserwując z perspektywy polskie pielęgniarstwo odnoszę wrażenie że niewiele sie zmienia, zwlaszcza w mentalności zawodowej. Nadal jest dużo narzekania, wiele frustracji i sporo rozczarowań.

I chociaż norweskie pielęgniarstwo nie jest idealne, to marzy mi się żeby to polskie chociaż tak wyglądało.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.