Indeks bispektralny BIS (za Larsenem) to zespolone parametry EEG w jedną zmienną wielkość z wartością w skali 0-100. Zapis opisuje zależność między wzorcem EEG a stanem sedacji/snu niezależnie od leków.
Wartości BIS 100-85 to stan czuwania; 85-65 to sedacja z niepamięcią wsteczną, a od 70 w dół utrata przytomności; 60-40 to stan optymalnego snu w trakcie znieczulenia ogólnego; <35 śpiączka; 0 (linia izoelektryczna BIS) śmierć.
Na zdjeciu 5 różnych wykresów.

- Na górze zbyt głęboka anestezja (BIS > 40) jednak fale nie są zbyt rozciągnięte, nie ma wstawek (nie widać, musicie mi uwierzyć na słowo) izo, a wychylenia są wysokie, pacjent śpi głębokim snem ale nie można już anestezji pogłebiać.
- Dwa kolejne wykresy BIS 44 i 60 to typowe zapisy dobrej anestezji, pacjent śpi tak jakby był we własnym łóżku (no prawie).
- Kolejny wykres BIS 72 to sedacja, jesli pacjent zacząłby otwierać oczy wykres zagęściłby się. Pacjenta można obudzić, będzie on jednak bardzo splątany i niewątpliwie za chwilę ponownie zaśnie.
- BIS 90 to pacjent przytomny z otwartymi oczami, już po ekstubacji. Zwróćcie uwagę na różnicę pomiedzy tym a poprzednimi wykresami. Jesli BIS bylby niższy, a obserwujecie taki właśnie zapis oznacza to, że trzeba zastanowić się czy zapis nie jest fałszywie niski i dlaczego, a następnie pogłebić anestezję. Tak się może dziać gdy właczymy podtlenek azotu.
Zaletami BIS jest:
- mniejsze zużycie anestetyków
- szybsze wybudzenie po zabiegu
- ochrona przed wybudzeniem w trakcie znieczulenia
- minimalizowanie splątania po znieczuleniu wynikającego ze zbyt głebokiej anestezji.
Od strony pielęgniarskiej:
- trzeba obserwować wartości BIS jako pomiar stanu snu i czuwania, a nie jedynie głębokości znieczulenia tzn. nie dążymy do jak najniższego akceptowalnego BIS ale obserwujemy fale jak się zmieniają czy są o dużej czy małej amplitudzie oraz czy wystepują wstawki izo, oznacza to wtedy że znieczulenie jest zbyt głębokie. Linia wykresu powinna być regularna, a częstotliwość wychyleń mniejsza z niską amplitudą w trakcie znieczulenia
- warto pamiętać o prawidłowym umieszczeniu elekteod. Żeby uzyskać jak najlepsze przewodzenie SQI 100 (Signal Quality Index) przecieram czoło pacjenta gazą nasączoną spirytusem przed założeniem elektrod
- EMG czyli elektromiografia w trakcie pomiaru BIS mówi nam o przewodnictwie nerwowo-mieśniowym, a więc im niższe tym głębsza anestezja


Co warto wiedzieć i na co uważać:
- BIS nie ma zastosowania przy Ketaminie ze wzgledu na aktywność fal gamma (najszybsze z fal mózgowych łączone z procesami poznawczymi) co jest interpretowane przez algorytm jako stan świadomości.
- BIS może być też zafałszowany podczas stosowania podtlenku azotu (zaniżony) i Izofluranu (podwyższony).
- Wartość BIS nie jest podawana w czasie rzeczywistym, a opóźnienie sięga 60 s.
- Fałszywie podwyższony BIS powodują:
- rozrusznik serca
- koce termiczne
- skalpele elektryczne
- Fałszywie obniżony BIS:
- hipoglikemia
- odwodnienie
- przebyty udar
- hipotermia
- leki zwiotczające (wszystkie)
Be First to Comment